0 - 0,00 

Jak usunąć plamy z ubranek dziecięcych?

Czy istnieje na świecie mama, która choć raz nie walczyła z uporczywymi plamami na dziecięcych ubrankach? Przyznajmy szczerze, że najmłodsi potrafią być mistrzami w brudzeniu się w sposób, który bywa trudny do ogarnięcia. Plamy na ubrankach dziecięcych bywają prawdziwą zmorą. Nie jest to jednak powód, aby pożegnać ukochane rzeczy. Większość plam da się skutecznie usunąć.

Za sukcesem stoi przede wszystkim szybkie namoczenie ubrania w zimnej wodzie, która nieco rozpuści plamę i późniejsza walka z nią za pomocą dobranego środka do prania niweluje kłopot. Nie zawsze trzeba sięgać po mocne detergenty. Równie często sprawdzają się domowe sposoby, które stosowały już nasze mamy i babcie. Ważna jest jedynie wiedza, czego powinniśmy użyć. Może to uratować rzeczy przed wyrzuceniem i pozwoli cieszyć się nimi jeszcze przez długi czas.

Podstawowe zasady dla każdego pogromcy plam

Po pierwsze, jeśli tylko widzisz plamę na horyzoncie, nie daj jej wniknąć głęboko w tkaninę. Stare poczciwe zapieranie, o którym mówiły nasze mamy, rzeczywiście ma sens. Im skuteczniej pozbędziemy się zabrudzeń, tym łatwiej będzie je ostatecznie usunąć. Nawet jeśli mamy do dyspozycji jedynie czystą wodę warto zrobić ten krok. Musimy być jedynie zimna, ponieważ ciepła temperatura utrwala plamy. Jeśli po wypraniu okaże się, że mimo wcześniejszych zabiegów nie udało się pozbyć zabrudzenia, pod żadnym pozorem nie należy tej rzeczy prasować. Podobnie jak z ciepłą wodą, gorące żelazko tylko utrwali plamę.

Użycie silnych detergentów jest kontrowersyjne, ponieważ mimo wysokiej skuteczności ma też wiele znaczących minusów. Ich działanie może być drażniące dla skóry. Mimo że ubrania zostały wyprane i wypłukane, wnikają we włókna i mogą powodować reakcje alergiczne. Dlatego plamy na ubrankach dziecięcych nie powinny być w ten sposób usuwane. Silne środki wpływają też negatywnie na trwałość odzieży. Osłabiają właściwości elastyczne włókien, powodują, że kolory blakną, a sama tkanina robi się mniej odporna. Łatwiej ją wtedy rozedrzeć i szybciej się mechaci. Jeśli chcemy użyć jakiego środka dobrym wyborem będzie klasyczne szare mydło. Jest łagodnym i bezpiecznym środkiem, który w wielu przypadkach wystarczy, aby pozbyć się plam.

Czym usunąć plamy z dziecięcych ubranek?

Bywają jednak plamy, których nie można tak łatwo się pozbyć. Najczęściej pochodzą z silnie brudzących substancji, które wnikają do wnętrza tkaniny. Jednak i na takie przypadki istnieje wiele sposobów, które mogą się okazać niezwykle skuteczne. Wystarczy odrobina wiedzy i nieco cierpliwości. Wiele pomocnych środków mamy w kuchennych szafkach, bądź w łazience. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym trudnym do usunięcia plamom i sprawdzonym sposobom, które pozwalają się ich raz na zawsze pozbyć.

Jak usunąć z ubrań tłuste plamy?

Na tłuste plamy najlepiej działają środki, które rozpuszczają tłuszcz. Rozglądając się po zasobach kuchni i łazienki pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest płyn do mycia naczyń. Jest to poprawne skojarzenie, ponieważ płyn jest prawdziwym pogromcą tłuszczu. Jeśli więc nasze dziecko ubrudzi się czymś tłustym, warto plamę potraktować tym środkiem, po czym ubranie wyprać.

Środek, który może być równie pomocny, także można znaleźć w kuchennych szafkach. Jest to soda oczyszczona. Należy najpierw usunąć na tyle, na ile to możliwe osadzony na tkaninie tłuszcz za pomocą papierowego ręcznika, po czym rozprowadzić po powierzchni grubą warstwę sody. Całość należy zostawić na dobę, po czym ubranie wyprać. Ten sposób sprawdza się najlepiej w przypadku zaschniętych plam. Jest skuteczny i bezpieczny dla tkanin. Działa na każdy rodzaj tłuszczu: pochodzący z masła, oleju bądź tłustych kremów.

W jaki sposób usunąć plamy z trawy?

Jeśli mamy w domu młodego piłkarza, plamy z trawy mogą być częstym wyzwaniem, z którym będziemy się zmagać. Sposobów na ich pozbycie się jest co najmniej kilka. Podobnie jak w przypadku innych plam, kluczowa jest szybkość działania. Nawet gdy mamy kontakt z nieco już zaschniętą plamą, warto podjąć próbę pozbycia się jej.

W pierwszej kolejności, gdy nie mamy nic innego pod ręką, samo zastosowanie detergentu może nieco uratować sytuację. Później możemy użyć, w zależności od tego co mamy, octu, spirytusu lub amoniaku. Ważne jest dostosowanie stężenia, dlatego warto rozprowadzać środek małymi partami, nanosząc go na czyszczoną powierzchnię szczoteczką do zębów lub innym niewielkim przedmiotem. Należy w trakcie bacznie obserwować, czy materiał nie traci koloru. Po tych zabiegach należy wstawić pranie w niskiej temperaturze. Niektórzy próbują walczyć z plamami z trawy za pomocą pasty do zębów. Zasada aplikacji jest taka sama, należy produkt nanieść punktowo. Plamy tego typu bywają dosyć trudne do usunięcia, ale jest duża szansa, że polecane środki pozwolą się ich skutecznie pozbyć.

Jak usunąć plamy z błota?

Plamy z błota są jednymi z łatwiejszych do usunięcia. Inaczej niż w przypadku pozostałych zabrudzeń należy poczekać, aż błoto wyschnie, aby go nie rozmazać. Gdy mamy już suchą powierzchnię należy ją delikatnie zeskrobać, aby usunąć jak najwięcej gliny, bądź błota. Po tych zabiegach rzeczy można wyprać tradycyjnie w pralce z dodatkiem detergentu.

W jaki sposób usunąć z ubrań plamy krwi?

Najlepiej usuwają się świeże plamy. Należy wypłukać je w zimnej wodzie, tak aby maksymalnie pozbyć się zabrudzenia. Pod żadnym pozorem nie powinno się korzystać z ciepłej wody, ponieważ utrwala wnikanie substancji w tkaninę. Na plamę należy nanieść detergent, po czy dokładnie go rozprowadzić. Kilkukrotnie powtórzenie tego zabiegu powinno pomóc. Jeśli ten sposób nie zadziała, można rozprowadzić na powierzchni nieco amoniaku i go delikatnie rozetrzeć. Podobne, ale też bezpieczniejsze dla tkanin działanie będzie miała sól. Pomaga też dosyć długie moczenie zabrudzonych ubrań, które powoduje rozpuszczenie krwi.

Jak usunąć plamy z potu?

Na żółte przebarwienie pod pachami dobrze działa mieszanka wody z sokiem z cytryny. Przygotowaną z tych składników mieszankę nakładamy na plamę i dajemy szansę zadziałać miksturze. Plama powinna się rozpuścić, więc zmywamy jej pozostałości ciepłą wodą. Podobne działanie będzie miał ocet. Delikatnie rozcieramy go na powierzchni, po czym spłukujemy. Czynność powtarzamy do skutku, aż materiał będzie pozbawiony zabrudzeń. Niektórzy polecają też zaaplikowanie rozkruszonej aspiryny. Składniki tabletki powinny wejść w reakcję z tkaniną i pomóc usunąć brud pochodzący z potu.

Jak usunąć plamy z marchewki?

Rodzice niemowlaków bardzo często walczą z plamami z marchewki. Okazuje się, że najskuteczniejszym pogromcom poczciwej marchewki jest szare mydło. Plamę należy zaprać z wykorzystaniem tego środka, po czym ubranie wyprać w pralce na standardowym programie. Polecanie jest namaczanie na kilka godzin w wodzie z dodatkiem szarego mydła.

Jak usunąć plamy z czekolady?

Dzieci często brudzą się czekoladą. Pozbycie się plam, które pochodzą z tych słodyczy, jest dosyć podobne do usuwania plam pochodzących z marchewki. Zabrudzenie należy potraktować roztworem zrobionym z mydła i wody, po czym pozostawić na jakiś czas, aby miała szansę zadziałać. Po takim zabiegu należy wyprać rzeczy w pralce.

Jak usunąć z ubrań plamy z owoców i soków owocowych?

Na plamy pochodzące z owoców dobrze działa płyn do mycia naczyń. Przetarcie zabrudzonego miejsca z jego użyciem zazwyczaj pozwala na skuteczne pozbycie się problemu. Dobrze działa też miejscowe potraktowanie plamy wodą gazowaną. Namaczanie ubrań z użyciem jednego z tych środków powinno uratować je przed koniecznością wyrzucenia.

W jaki sposób usunąć plamy z długopisu, atramentu, flamastrów?

W przypadku tego typu plam najlepiej sprawdza się przyłożenie ręcznika papierowego i wprowadzenie kilku kropli spirytusu. Gdy atrament lub inna podobna substancja zacznie się rozpuszczać, należy delikatnie zacząć ją zbierać. Ważne jest, aby robić to delikatnie, tak żeby nie rozmazać tego, co wydostaje się na zewnątrz. Metodyczne, spokojne działanie jest kluczem do sukcesu.

Jak usunąć plamy z farby akrylowej lub akwareli?

Plamy pochodzące z farb akwarelowych należy rozpuścić, mocząc ubranie w wodzie z dodatkiem amoniaku i detergentu. Po takim zabiegu należy przepłukać tkaninę. Jeśli zabrudzenia nadal będą widoczne, czynność można powtórzyć. W ostateczności można plamę potraktować spirytusem, ale należy ostrożnie do tego podchodzić, ponieważ jest to agresywna substancja, która może zniszczyć materiał.

W przypadku farb akrylowych kluczowe jest, aby nie dopuścić do zaschnięcia jej na powierzchni. Jeśli tak się stanie, plama będzie praktycznie nie do usunięcia. Jeśli zabrudzenie jest jeszcze wilgotne, należy je maksymalnie wypłukać pod bieżącą wodą. Ważne jest użycie do tego celu zimnej wody, aby nie utrwalać barwnika. Zaschnięte plamy można spróbować potraktować lakierem do włosów. Warstwę, która powstanie należy delikatnie wykruszyć, pozbywając się wraz z nią farby.

Jak usunąć plamy z moczu?

Usunięcie świeżych plam z moczu zazwyczaj jest dosyć łatwe. Wystarczy zaprać zabrudzone ubranko lub pościel. Nie zawsze jednak mamy możliwość szybkiego działania. Na zaschnięte plamy z moczu najlepiej sprawdzi się namoczenie ich w roztworze wody z octem w równych proporcjach. Taka mikstura jest bardzo skuteczna, gdy damy jej czas, aby mogła zadziałać. Po tym zabiegu wstawiamy pranie, a wyjęte z pralki powinno być nieskazitelne czyste i pachnące.

Jak usunąć plamy z wymiocin?

Najlepiej jest jak najszybciej usunąć zabrudzenia z powierzchni, tak aby nie miały szansy zaschnąć. Dobrym sposobem jest zrobienie prania w wyższej temperaturze. Jeśli jednak ten zabieg nie będzie wystarczająco skuteczny, należy potraktować zabrudzenie octem, a rzeczy namoczyć, aby środek miał szansę zacząć działać. Ponowne wypranie powinno ostatecznie rozprawić się z problemem.