0 - 0,00 

Jak czytać rozmiary ubrań dla dzieci

Dobór odpowiedniego rozmiaru dziecięcego stroju bywa wyzwaniem. Szczególnie gdy robisz zakupy przez internet, dobrze jest poznać zasady, którymi należy się kierować, aby uniknąć zwrotów i dodatkowych kosztów. Nawet jeśli uważasz, że dobrze znasz rozmiar swojego dziecka, pamiętaj, że producenci stosują rozmaite kryteria, aby oznaczyć, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana rzecz. Przychodzimy zatem z garścią praktycznych porad, jak nie pogubić się w dziecięcej rozmiarówce.

Rozmiary ubrań dziecięcych — najpopularniejsze oznaczenia

Podstawowy podział, według którego klasyfikowane są rozmiary ubrań dla dzieci, obejmuje wzrost oraz wiek najmłodszych. Na metkach wszytych na bluzach, sukienkach i spodniach możemy spotkać zarówno podwójne oznaczenia, według obu parametrów, jak i jedynie jeden z nich. Producenci odnoszą się do wieku dziecka szczególnie w przypadku najmłodszych. Dzieci w wieku kilku miesięcy nie różnią się między sobą aż tak znacznie wielkością, więc jest to dosyć bezpieczna wskazówka mówiąca o tym, jaką wielkość ubrania wybrać.

Standardowo stosuje się podział w przedziałach od dwóch do maksymalnie trzech miesięcy. W tym okresie rozmiary a wiek dziecka są do siebie zbliżone. Maluch urośnie o kilka centymetrów, ale z uwagi na to, że jeszcze nie chodzi, nie musi mieć idealnej długości nogawki w spodniach, czy rękawów bluzki. Mamy radzą sobie z dopasowaniem ubranek, podwijając niektóre z ich elementów, gdy są za długie i przez to niewygodne. Ważne jest jedynie, aby ubranko nie krępowało ruchów, a także, aby nie było na tyle duże, że dziecko będzie się z niego wysuwać.

Jeśli ubieramy nieco starszą pociechę lub przedszkolaka, częściej pojawia się parametr wzrostu. W tym przypadku określenie rozmiarówka a wiek dziecka może okazać się nieprzydatnym rozwiązaniem, ponieważ często wprowadza w błąd. Dzieci zaczynają szybko rosnąć i pojawiają się między nimi różnice. Mimo tego, że są w tym samym wieku, rozbieżności w ich wzroście mogą być dosyć znaczne. Z pomocą przychodzi wtedy wzrost podany w centymetrach. Najczęściej jest on podawany na metkach jako przedział rozpoczynający się od określonej wielkości, a kończący się na jego krańcowej wartości. Mamy wtedy zapas i nie musimy się martwić, że kupowane ubranie musi zostać dopasowane co do centymetra.

Jak dopasować idealny rozmiar ubrania dla swojego dziecka?

Znasz już najważniejsze określenia rozmiarów, jakimi posługują się producenci odzieży dziecięcej. Dowiedz się teraz, jak skonfrontować te wskazówki z wyborem konkretnych modeli, które będzie nosić Twoja pociecha. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest dokładne zmierzenie dziecka. Niech stanie równo na płaskiej powierzchni boso lub w samych skarpetkach. Przyjęta postawa powinna być swobodna. Mierzymy od poziomu podłogi, aż po sam czubek głowy.

Rozmiarówka ubrań dla dzieci dopasowana do wzrostu jest dobrym wskaźnikiem, gdy dziecko jest proporcjonalnej budowy, a wybrany fason nie ma nietypowej konstrukcji, lub nie jest bardzo dopasowany. Jeśli masz wątpliwości, czy mimo właściwej długości wybrane ubranie będzie pasować, możesz zawsze posłużyć się tabelą rozmiarów ubrań dziecięcych, jaka dostępna jest na każdej stronie produktowej. Jeśli nie znajdziesz takich informacji w odpowiedniej zakładce lub przy opisie danego produktu, zawsze możesz poprosić o podanie dokładnych wymiarów.

Zamawiając i wybierając stroje dla dziecka, równie ważne jest branie pod uwagę, jaka jest konstrukcja danego produktu. W przypadku bardziej swobodnych fasonów, takich jak dresy, bluzy oraz T-shirty możesz pozwolić sobie na wybór zbliżonego rozmiaru, który zarówno w wersji luźniejszej, jak i bardziej dopasowanej będzie wyglądał dobrze. Natomiast, gdy chcesz kupić rzeczy takie jak jeansy rurki, koszule, czy okrycia wierzchnie, wybór idealnego rozmiaru może decydować zarówno o wygodzie noszenia, jak i dobrym wyglądzie na dziecięcej sylwetce. Znaczenie ma także skład materiału. Jeśli ma on dodatek elastycznych włókien, będzie miał większą zdolność dopasowania się niż tkanina, która ich nie zawiera.

Rozmiarówka ubrań dla dzieci — wygodne fasony, które pokocha Twój maluch

Dobrze dobrany rozmiar ubrań dla dzieci, to nie tylko kwestia ekonomicznego zrobienia zakupów, których nie trzeba będzie zwracać. Najmłodsi, zakładając ubrania, chcą nie tylko modnie wyglądać, ale przede wszystkim mieć na sobie wygodne rzeczy, które pozwolą im swobodnie się bawić i poznawać świat. Za duże lub zbyt małe ubrania krępują ruchy, zsuwają się i nie dają oczekiwanej swobody. Ubrania dla najmłodszych powinny być wykonane z miłych w dotyku materiałów, które będą odpowiednio przewiewne i trwałe. Dopasowane we właściwym rozmiarze pozwolą podbijać świat z uśmiechem na twarzy.

Czasami chcemy skusić się na zbyt duże ubrania, kierując się zasadą, że dziecko do nich wreszcie dorośnie. O ile kilkucentymetrowy zapas nie powinien stanowić problemu, o tyle duża różnica może być zwyczajnie niewygodna w codziennym użytkowaniu. Dlatego warto przemyśleć, czy dany fason umożliwia podwinięcie rękawów, czy nogawek tak, aby dziecku nadal było w ubraniu wygodnie.